jak a proč to funguje

1

Zhodnocení 8% p.a. - jak ho dosáhneme

Členské příspěvky investujeme do amerických akcií formou nákupu tzv. ETF fondů kopírujících výkonnost indexů S&P 500 a Russell 2000. Akciové trhy v USA dosahují za posledních více než 90 let průměrného zhodnocení 10-12% p.a. To je poměrně vysoké zhodnocení, když vezmeme v úvahu, že minulé století obsahovalo dvě světové války, a několik ekonomických a politických krizí. Po odečtení inflace a nákladů na nákup a držení investice, je zhodnocení přibližně 8% p.a.
2

Nízké provozní náklady

Monuita neúčtuje členům žádné provize nebo poplatky, pouze hradí náklady na svůj provoz, které nikdy nepřesáhnou 0,1% p.a. z investovaného majetku. Většina komerčních řešení v oblasti investic na akciových trzích je zpoplatněna ve výši okolo 2,0% p.a. z investovaného majetku. To výrazně snižuje zhodnocení, ve výsledku v našem příkladě až na 6% p.a.. Při investici 100 Kč by byla hodnota při zhodnocení 6% p.a. po 70 letech 6 665 Kč, přitom při zhodnocení 8% p.a. by byla hodnota 27 018 Kč. To je více než čtyřnásobek! Komerční řešení tedy vyžadují mnohem větší investici, aby mohla finančně zajistit stáří člověka nebo jeho dětí.
3

Emoce dáváme stranou

Dostáváme se k otázce, proč by si tedy člověk nemohl sám investovat peníze na své stáří. Samozřejmě může a určitě by měl. Problémů, kterým bude neznalý investor čelit je ovšem mnoho. Jedním z největších je tendence panikařit a investice prodávat, když trhy klesají. A naopak přikupovat, když jsou trhy na maximu. V Monuitě se snažíme emocím vyhnout tím, že investujeme pravidelně v předem daných intervalech bez ohledu na právě rostoucí nebo klesající trhy.